Kdy je nejlepší čas se učit?
Studiem biologie člověka nám nedávný výzkum pomohl dozvědět se, kdy si s největší pravděpodobností uchováte informace, což je při učení jazyka velmi užitečné.
Pravděpodobně nebude nutné, aby vám neurolog řekl, že mozek funguje po celý den jinak. Pokud by vám někdo dal zkoušku v okamžiku, kdy jste se probudili, neudělali byste ji tak dobře a nenáviděli byste také osobu, která vám ji dala. Vědět, proč přesně to je pravda, však může být velmi užitečné při strukturování vašeho dne.
Větší pozornost je věnována způsobu, kterým se mozek mění po celý den, a oblast chronobiologie (ano, vím, že je to opravdu skvělé jméno) roste. Je to trochu složité pole, protože existuje tolik faktorů, které mohou ovlivnit vaše poznání, nicméně existuje mnoho poznatků, které je třeba si z tohoto výzkumu odnést.
Obecná shoda
Studiemají tendenci souhlasit s tím, že nejlepší denní doba k učení je poledne. Poté se však vědci neshodují téměř ve všem, včetně přesně toho, co je považováno za „poledne“. Jedním z nejvíce opakovaných odhadů je, že existují dvě optimální okna: 10:00 - 14:00 a poté 16:00 - 22:00, uprostřed je období únavy. Toto období únavy se označuje jako po obědě a během této doby se mozkové procesy výrazně zpomalí.
Důvodem pro tolik neshod v chronobiologii je, že ne každý má stejné rytmy spánku a bdění. A proto nebude odpověď na tuto otázku pro každého člověka stejná.
Ranní a noční lidé
Vím, že možná když vám řeknu, že budete muset studovat uprostřed dne namítnete mi: „Ale já jsem noční člověk! Rád studuji do 3 hodin ráno. “Určitě existuje psychologický precedens což ukazuje, že skutečně existují noční lidé, denní lidé a lidé mezi nimi. Podle toho, kdo jste, se optimální čas učit se může posunout o několik hodin oběma směry. Čím později během dne se probudíte, tím později byste se měli učit.
Být noční sovou vám nedává volný průchod, abyste mohli kdykoli zůstat vzhůru a studovat. Zůstat vzhůru celou noc může mít velmi negativní účinky na vaše zdraví, tak vaši ,,noční sovu“ neužívejte k omlouvání negativního zlozvyku.
Vaše špičková doba učení také není vaším vrcholem pro všechno. Pokud pracujete na něčem kreativnějším, ve skutečnosti je lepší to udělat mimo špičku. Zní to neuvěřitelně neintuitivně, ale očividně trochu unavený mozek může vést ke kreativnějšímu řešení problémů.
Faktor spánku
Ručičky hodin nemají ve skutečnosti nic společného s tím, jak se učíte. Vaše tělo mnohem více závisí na jeho vnitřních hodinách, a to se řídí do značné míry jednou věcí: spánkem.
Studie z University of Notre Dame zdůrazňuje přesně to, proč je spánek tak důležitý při učení. Dvěma skupinám studentů bylo řečeno, aby si zapamatovaly dvojice slov. Jedna skupina okamžitě po učení usnula, zatímco ostatní ne. Pravděpodobně tušíte, kam to směřuje, ale ti, kteří spali po učení, se výrazně zlepšili, když byli testováni o 24 hodin později. Takže studium těsně před spaním – za předpokladu, že jdete spát v rozumném čase - může být užitečným způsobem, jak si zlepšit zapamatování.
Dobrá zpráva: Zdřímnutí také dobře funguje při upevňování znalostí, takže si můžete od studia udělat pěknou pauzu a na chvíli usnout. Nejlepší čas, mimochodem, je zdřímnout si ve 14:00, během siesty po obědě.
Počkej, tak, kdy se mám učit?
Na základě všech těchto výzkumů je nejlepší čas na studium několik hodin po probuzení a po tomto období studia by mělo následovat zdřímnutí. Ale ve skutečnosti prostě neexistuje jednoduchá a snadná odpověď na to, kdy je nejlepší čas. Co můžete udělat, je položit si otázky, abyste zjistili, kdy jste nejvíce připraveni se věci naučit: Kdy vstanete? Kdy jdete spát? Kdy se cítíte nejvíce ostražití? Spíte dost? Vaše tělo je vaše vlastní, takže tím, že budete studovat sami sebe a uvidíte, kdy se budete cítit nejproduktivnější, můžete určit nejlepší čas na studium. To vše může znít jasně, ale můžete opomenout, jak se cítíte. Nepodceňujte sílu kontroly se svým tělem.